Foça Balık Ahtapot Önerisi

Foça Balık önerilerine bu yazımızda ahtapot önerileriyle devam ediyoruz. Deniz ürünleri içerisinde en çok sevilen ancak bir o kadar da hazırlanışı biraz karışık olan ahtapot ile ilgili detayları inceleyelim. Öncelikli olarak ahtapot nasıl temizlenir konusu ile başlayalım.

Foça Balık Restaurant

Ahtapot Nasıl Temizlenir

Foça Balık

Uzak doğu ülkelerinde oldukça fazla tüketilen ahtapot ülkemizde çok tüketilmemekle birlikte genelde meze olarak masalarımızdaki yerini almaktadır. Peki ahtapotu pişirmeden önce neler yapmalı, nasıl temizlemeli? Ahtapot yakalanır yakalanmaz etinin yumuşak kalabilmesi için tahtayla dövülmesi gerekir. Tahtayla dövme işleminin 40 – 50 kez tekrarlanması gerekmektedir. Tahta bir nesne yoksa, kayaya vurmak da aynı işlevi görür. Bu işlemde önemli olan fazla sayıda dövülmesidir. Dövme işlemi gerçekleştirilemiyor ise en kısa sürede derin dondurucuya konulabilir. 8 ile 10 gün arası derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Ancak taze tüketilmesi tadının güzelliğini ortaya çıkaracağından, güzel tad alabilmek isteyenler için bu pek önerilmez. Ayrıca çabuk bozulduğu da unutulmamalıdır.

Foça fish

Yumuşatma işleminin ardından ahtapotun bacak kısımları da bol su ile birbirine sürtülerek temizlenir. Baş kısmının alt tarafına bıçak sokularak baş kısmının içi temizlenir. Ahtapotun baş kısmında bulunan iç organları ve mürekkep kesesinin itinayla çıkarılması gerekmektedir. Mürekkep kesesi patladığı takdirde ahtapotun eti istenilen tatda olmaz. Ayıklama işleminin ardından ahtapotun baş kısmının ve içinin detaylı bir şekilde suyla yıkanması gerekir. Ahtapotların dişleri gövdelerinin ortasındadır. Bu dişlerin de bıçakla dikkatlice kesilip çıkartılması gerekir. Sonrasında ahtapotun tüm bacaklarının arasına bıçakla kesikler atılmalıdır.

Foçabalık

Atılan bu kesikler, bacaklardaki sinirlerin gevşek kalmasını sağlayarak ahtapotun etinin haşlanırken kolay pişmesini ve yumuşak kalmasını sağlayacaktır. Tüm bu işlemlerin ardından ahtapot sirkeli suda iki iki buçuk saat kadar haşlanır. Sirkeli suda haşlanan ahtapotun vantuzları rahatlıkla ayıklanabilir. Vantuzların ayıklanma işlemi tercihe göre yapılır. İsteğe bağlı olarak vantuzlar ayıklanmadan da ahtapot yenilebilir. Vantuzları çıkarılmamış ahtapot bacaklarının genellikle baharatlanarak ( yağ, pul biber, kekik ) ızgara yapılması tercih edilir. Vantuzları çıkarılmış ahtapot bacakları ise sövüş yapılabilir. Ahtapotların bacaklarından çıkarılan vantuzlar da değerlendirilebilir. Çıkarılmış olan vantuzlar kavurma yapılarak yenilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ahtapotun çabuk bozulması nedeniyle mümkün olduğunca yakalanır yakalanmaz temizlenerek yemek yapmaya hazır hale getirilmesidir. Foça Balık Restaurant olarak özelikle deniz ürünleriyle ilgili en iyi lezzet ve kaliteyi almanız için öncelikle tazeliğe dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bir çok özel hazırlanış biçimi ile sadece ahtapot için değil diğer tüm deniz ürünleri için bir çok harika lezzet elde edebilirsiniz ama foça balık olarak öncelikli olarak ilk önerimiz kesinlikle tazeliğe çok fazla önem vermeniz.

İstanbul fish restaurant

Foça Balık; Ahtapot nasıl pişirilmeli?

Foça Balık

Ahtapot pişirildikten sonra çeşitli şekillerde servis edilebilecek bir deniz canlısıdır. Pişireceğiniz ahtapot eğer daha önceden temizlenmiş ve sonrasında taze olarak dondurulmuşsa direkt haşlayabilirsiniz. Ahtapotun etinin yumuşak olması için genellikle bilinenin aksine döverek yumuşatma değil dondurma işlemi en önemli koşuldur. Bir diğer önemli nokta pişirme süresidir. Gıda maddeleri genellikle piştikçe yumuşar, ancak ahtapot uzun süre pişirildiğinde sertleşir. 1 kg civarındaki ahtapotun ideal pişme süresi 30 dk. iken, 300-400 gr civarı daha küçükler 15-20 dakikada pişer. Ahtapotla yapılabilecek yemek sayısı ve türü fazladır ancak ilk koşul ahtapotun haşlanmış olmasıdır. Haşlanmış ahtapotu sadece zeytinyağı-limon gezdirip meze olarak yiyebileceğiniz gibi çeşitli malzemeler ekleyip salata, güveç, sote veya kavurma da yapabilirsiniz.

ahtapot

Ahtapotun haşlanması

foca balik

1 adet orta boy ahtapotu haşlamak için 1,5 yemek kaşığı sirke, 2 çorba kaşığı kimyon ve 2-3 tane defne yaprağı yeterlidir. Sirke ve defne yaprağı ahtapot haşlanırken çıkacak olan kokuyu engellediğinden orta boy haşlama tenceresindeki suya önce bunları ekleyin. Sirke ve defne yaprağı yerine dilerseniz kimyon da kullanabilirsiniz. Daha sonra temizlenmiş ahtapotu sudan geçirin ve kaynayan suya koyun. Ahtapotun üzeri sümüksü bir sıvıyla kaplıdır ve bu sıvı haşlama sonrasında kaybolur.

foca restaurant

Pişirme süresi önemlidir, ahtapotu kaynayan suya koyduktan 15 dakika sonra bir çatal batırıp yumuşaklığını kontrol edin. Yaklaşık 20 dakika orta ateşte pişirmek yeterli olacaktır. İdeal yumuşaklıktaysa ahtapotu ateşten alıp yapmayı planladığınız yemeğe göre kesme tahtasında doğrayabilirsiniz.

focabalik

Foça Balık; Ahtapot salatası

1 adet orta boy ahtapot, kornişon (turşu), taze soğan, limon ve zeytinyağı ile pratik ve hızlıca ahtapot salatası hazırlayabilirsiniz. Daha önceden yukarıda anlatıldığı gibi haşlanmış olan ahtapotun derisini çıkarın. Haşlama işlemi sonrasında deri kolayca soyulur. Doğru temizlenen ahtapotun bacakları beyaz ve pürüzsüz olur. Deriyi soyduktan sonra küp küp doğrayın. Sonra üzerine soğan ve kornişonları doğrayıp karıştırın. Son olarak limon ve zeytinyağı ile tatlandırabilirsiniz.

ahtapot nasıl pişirilir

Ahtapotun kendi tuzunu yeterli bulmazsanız tuz da ilave edebilirsiniz. Bu salatayı servis etmeden önce ahtapotun yağı ve limonu iyice çekmesi ve lezzetinin artması için salatayı birkaç kez karıştırmayı unutmayın.Tabii ki her restaurantın olduğu gibi Foça Balık Restaurant a özel farklı lezzet ve tatlar var. Ancak yukarıdaki yazımızda evde kolayca hazırlayabileceğiniz lezzetlerden kısaca bahsettik. Foça Balık olarak tekrar hatırlatmalıyız ki, özellikle deniz ürünlerinde öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ürünün tazeliği. Bu konuyu atlamamanız en önemli konu.