FOÇA BALIK'TAN PRATİK LEVREK IZGARA TARİFİ

Foça Balık yemek tarifi ve yemek önerilerine bu yazımızda Foça alık Levrek Izgara tarifi ile devam ediyoruz. Türkiye'ni en geniş menüsüne sahip balık restaurantlarının başında gelen Foça Balık, gerek hizmet kalitesi gerekse de değişmeyen mutfak kadrosu ile kalite ve lezzetini sürekli olarak korumaya devam ediyor. İstanbul balık restaurantları arasında ayrı bir yere ve marka prestijine sahip olan Foça Balık Restaurant, uzun yıllardır süre gelen tecrübesi, değişmeyen lezzet kalitesi, değişmeyen mutfak kadrosu ve de değişmeyen servis ve yönetim kadrosu ile sürekli olarak beklentileri bir adım yukarıya taşımaya devam ediyor. Özellikle İstanbul'da harika bir gece geçirmek ve tadı damağınızda kalacak lezzetleri tatmak istiyorsanız, muhakkak Foça Balık tercihlerinizin ilk sırasında olmalı. Tabii ki de, adalar manzarası ve temiz deniz havası farkı ile...

LEVREK IZGARA NASIL YAPILIR?

Foça Balık pratik yemek önerilerine Levrek ızgara ile devam ediyoruz. Levrek ızgara nasıl yapılır ve pratik levrek ızgara tarifine geçelim.

Levrek ızgara malzemeleri; 2 adet levrek balığı, 1 dal biberiye otu, 2 çay kaşığı kekik, 2 diş sarımsak, 1 fincan zeytinyağı, 1 limon, Tuz, Karabiber.

Temizlenen balıkları bol akarsuda iyice yıkayın, suyunu süzdürün ve yanlarına bıçakla 2-3 çizik atın. Levreği marine etmek için; Derin bir kabın içine bir limonun suyuyla bir fincan zeytinyağını boşalttıktan sonra karabiber, kekik, tuz ve ezilmiş sarımsağı iyice karıştırıp balığı ara ara çevirerek bu salamurada 2-3 saat kadar dolapta dinlendirin. Sofraya oturmadan yarım saat önce kızgın ve alevsiz ateşli mangal, elektrikli ızgara yada fırının ızgara kısmında, balığın bir yanı nar gibi kızarıncaya kadar piştikten sonra öbür yanını çevirip bu yanını da aynı biçimde pişirin. (Balığı kızartırken her iki yanını da ara ara bir fırçayla yağlamayı unutmayın). Balık pişince servis tabağına oturtun ve domates, biber, yeşillik ve limon eşliğinde servis yapın.