Yaz Aylarında Hangi Balık Nasıl Yenir?

Yaz Aylarında Hangi Balık Nasıl Yenir?

Foça balık

Kış soğuklarının geride kalması ile yaz aylarının vazgeçilmez yemeklerinden olan ve yaz mevsiminde daha fazla tüketilen balık ve deniz ürünleri yemekleri acaba nasıl pişirilmeliler? Kış mevsimi ve yaz mevsiminde pişirilen balıklar neden farklı oluyorlar ve neden farklı pişirilmeliler? İşte, bir çok kişinin fark etmediği ama yaz aylarında, kış aylarına oranla daha fazla tüketilen balık ve deniz ürünlerinin daha farklı pişirilmesi çok önemli. Hem lezzet anlamında hem de sağlık açısından yaz aylarında pişireceğimiz ve tüketeceğimiz balıkları kış mevsiminden biraz daha farklı olarak tercih etmeli veya da pişirmeliyiz.

Yaz Aylarında Balık Nasıl Pişirilmeli?

Foça balık

Tüm balıkları içlerine yağ doldurarak tavada kızartmaya çalışmak yapılabilecek ve sürekli olarak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bir çok yemek türünde olduğu gibi kızartma yaparak yemek pişirme konusu balık içinde bir anda ağır bir yemek olması anlamına gelebiliyor. Yaz aylarında özellikle yağlı balıklar için kızartma yönteminden uzak durmak ve ilk tercih olarak ızgarada pişirilmesi gerekir.

Yaz Aylarında Hangi Balıklar Tüketilmeli?

Foça balık

Haziran ayı ile birlikte verimsiz dönem başlamış, balıklar azalmıştır. Mezgit, levrek ve biraz barbunya çıkar.  Bu ayda en lezzetli balık karagözdür, yağlanıp lezzetlenmiştir. Kırlangıç da lezzetlidir. Tekir, barbunya, gelincik, mercan, sinarit ve eşkina bulunur. Fakat pahalıdır.

İstanbul balık restaurant

Temmuz ayı balığın en az olduğu aydır. Sardalya mevsimi başlamıştır, Ekim ortasına kadar yenebilir. Sardalyanın asma yaprağı içinde ızgarasının tam zamanıdır. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya yine lezzetlidir. Levrek ve çipura vardır, mezgit ve istavrit az da olsa bulunur.

İstanbul balık restaurant

Ağustos ayında ise çingene palamudu sezonu başlamıştır. Sardalyanın en lezzetli zamanlarıdır. Kılıç, mercan, sinarit gayet lezzetlidir. İzmarit de yağlanmış lezzetlenmiştir.

 

Foça Balık

İstanbul balık restaurant

Tam mevsimine uygun en lezzetli balıkları artık biliyoruz. Mevsimine uygun en lezzetli balığı seçmek ve taze olarak temin etmek kadar balık pişirme yöntemi de çok önemli. İstanbul balık restaurant olarak bir çok seçenek ve şık restaurant bulmak mevcut. Özellikle Bostancı Sahil yolunda Foça Balık Restaurant’ı denemeniz, balık lezzeti açısından damak tadınızı oldukça geliştirecek doğru bir tercih olacaktır.